Plemena psů

Bígl

Skupina: Honiči, barváři a příbuzná plemena
 
Původ: Otčinou tohoto oblíbeného honiče je Velká británie. Bígl byl využíván jako honič britské šlechty již od začátku. Většinou pracoval ve smečkách. Jeho výchova není těžká proto se stal celosvětově známým a využívá se i jako rodiný pes.
 
Popis: Dobře vyvážené končetiny. Svěšené, středně dlouhé ušní boltce. Dobře stavěné nohy k běhání. Rovná páteř uspůsobená i ke skákání. Dobře stavěný krk a pevná středně podlouhlá lebka.
Zbarvení: trikolorní (hnědá, černá, bílá), dvoukolorní (hnědá, bílá), trikolorní s převahou bílé...
Velikost: Psi 41-44cm, feny 38-42cm
 
Charakteristika: Živý, rozverný, přátelský a otevřený s potřebou dostatku pohybu a smysluplného pracovního vyžití. Pokud mu není poskytnuto rozvíjení pohybu má velké sklony k tuláctví. Má silně rozvinutý lovecký pud. Jeho výchova není těžká-musí všakbýt důsledná.
 
Zvláštní nároky: Bígl se hodí do rodiny s dětmi. Je ale nutnost upozornit na nutné každodení procházky při kterých se může proběhnout. Je také nutnost poskytnout bíglovi dostatek pracovního vyžití-lov a nebo alspon aport, popřípadě pohybové soutěže.
 
 
Užití: Dřív oblíbený britský honič, dnes dobrý společník, doprovodný a rodiný pes, zastánce svého původního využití, výstavní pes ale i pomocník nevidomých a jinak hendicepovaných.
 
Výskyt: V ČR a především v rodné británii se bígl vyskytuje hojně. Jak jako rodný pes, tak jako honič a pomocník hendicepovaných.
 

Možné změny: Hrozí záměna s ostatnímy trokolornímy honiči. Bígl je ale narozdíl od nich menší, méně vychrtlí, kratší uši, méně protáhlé čenichové partie, mírně odlišné složení polštářků na nohou.
 
  
https://www.celysvet.cz/fotky/bigl_5.jpgbígl
 

 

Labradorský retrívr-charakteristika

Plemeno labradorský retrívr je dnes velmi oblíbené. Patří dokonce mezi nejoblíbenější plemena psů. Labrador je přátelský a dobromyslný. Je vhodným rodiným psem, je velmi ochotný a učenlivý. Dočkal se mnoha využití, je využíván jako společník, lovec, canisterap, pomocník nevidomých a lidí s jiným hendicepem. Labrador je laskavý a přítulný k dětem. Má rozvinutý lovecký pud který přetrval od jeho původího využití-vodního přinašeče a stopaře. vzhledem k těmto faktům o jeho původním využitím lze vyvozovat že má rád vodu. Z jeho původího využití mu také přetrval telent na aport a stopování. V mladém věku bývají labradoři čilý, hraví a zkoumaví jako každá štěnata. Po ukončení dospívání jsou spíše klidní, samostatní a rozvážní. V každém věku však zastávají svou přítulnou milou povahu. Labrador je ochotný, inteligentní pes.
 

Upozornění před pořízením

1) Labradoři jsou původem lovečtí psi, proto mají rozvinutý lovecký pud. Je třeba brát zřetel na to že pokud chováme doma zvířata volně, mohou se ve psu probudit lovecké pudy a bude mít instinkt tato zvířata odklízet. Je třeba zajistit aby právě k tomuto nedošlo.
2) Tito psi vyžadují dostatek pohybu. Pokud si pořizujem labradora do městského bytu je třeba každodeních procházek. Je dobré brát psa do přírodního prostředí kde může rozpoznávat různé pachy a poskytnout mu přístup k vodě na osvěžení.
3) Labrador není samotářský pes. Nesnese po delší dobu pobývání bez svého majitele. Je nutnost si svého svěřence a přítele všímat, zapojovat ho do různých aktivit a her. Přímí a stálý kontakt s majitelem je elmi důležitý a prospěšný.
https://artemisgold.sweb.cz/Halley_Artemis_Gold_Labrador_Retriever.jpg
 

Český teriér

Popis:  Již z názvu můžeme vyčíst že plemeno Český teriér pochází jako nemnoho plemen z České republiky. Původně byl využíván jako krysařík.
 
Popis: Krátké končetiny, nízko posazený hrudní koš. Zklopené ušní boltce, přirozená bradka. Bohaté osrstění dolních částí dolních končetin-přirozeně delší srst.
Zbarvení:Černá, bílá, hnědá, tvz. stříbrná, pepř, různé kombinace těchto barev...
Velikost: 25-28cm feny, 26-32 psi.
 
Charakteristika:Samopostojný a soběstačný pes s někdy podvratáckou povahou. Je velmi teritoriálně zaměřen... Z jeho původního využití zdědil vychytralost a špatný pocit z nedokončené práce.
 
Zvláštní nároky:Český teriér je velmi soběstačné plemeno. Je vytrvalý a nochvějný... Jeho výcvik je ale obtížný jelikož má sklony k tvrdohlavosti a řídí se povětšinou heslem "Já pán-ty pán". Je ale velmi vyrovnaný a povětšinou si vytvoří ke svému pánu vstah. Socialisace a kontakt s člověkem je velmi potřebný!
 
Užití: Původním využitím českého teriéra bylo nornictví. Dnes je tento účel již méně rozšířený a využívá se jako společník, dvorkový pes.
 
Výskyt:Toto české plemeno není příliš hojné. Vyskytuje se převážně v ČR a v sousedních zemích. Odchov Českých teriérů je náročný... Jejich počty klesají.
 

Možné změny: Český teriér je celkem rovnopříkladné plemeno-mohou se ale vyskytnout nevyrovnané povahy a při nízké sociaizaci je toto plemeno těžké na výchovu.
  
český terier
 

Afgánský chrt

Skupina: Chrti
 
Původ: Afgánský chrt se pokládá za vůbec nejstarší psí plemeno. Vznikl nejspíš křížením saluky a tehdejší afgánských loveckých psů typu chrta říká se že k vzniku plemene přispěl také Perský chrt. Jeho standard a první klub chovatelů vznikl ve Velké Británii kde se tento chrt dočkal slávy.
 
Popis: Velmi elegantní pes s vysoko nasazeným ocasem a dlouhou hebkou srstí. Působí dojmem tipického výstavního chrta. Řadí se do dlouhonosých plemen.  Váha do 28kg.
Zbarvení:Černý s bílou skvrnou na hrudi, plavý s doladováním jiných barev, pískový, běžový opět s možným dladováním barev na hlavě a na hrudi.
Velikost: Pes cca 65-75 cm fena cca 60-70cm v kohoutku.
 
Charakteristika: Pes velmi charakterní, družný a přátelský. Jak prozrazuje jeho vzhlede tak i ve svých povahových rysech si vždy zachovává svou důstojnost. Je velmi inteligentní, má rád svého páníčka a dobře se na něj zvyká. Má rád i děti. Dožívá se 11-13 let.
 
Zvláštní nároky: Několikrát červeně podtrženo mnoho pohybu. Afgán je pes který potřebuje pohyb-zvláště pak volný. Nutný je jako u každého psa kontakt s člověkem aby nezanikla afgánova charakterní osoba. Vyžaduje také trpělivost s pěčí o jeho dlouhou srst.
 
Užití: Dříve byl využíván jako lovecký pes vysoké zvěře. Nyní je to především pes výstavní a rodinný.
 
Výskyt: Vyskytuje se po celém světě i když ne nijak hojně, většinou je chován v páru.
 
 
Afgánský chrt

Bobtail

Skupina: ovčáčtí psi
 
Původ: Osrstěná obličejová část svědčí o Asijském původu. Ve Velké Británii byli po celém těle osrstění psi používáni coby ovčáci už ve středověku, nebylo ale možno mezi nimi rozlišit jednotlivá plemena. Jako jednotlivé plemeno se bobtail stabilizoval až v druhé polovině 19.století, jako počátek organisovanéhio chovu tohoto plemene se uvádí rok 1870.
 
Popis: Mohutný zavalitý pes, který díky bohaté chundelaté srsti pokrývající celé tělo, působí větším dojmem, než ve skutečnosti je. Tipickým znakem tohoto plemene je absence ocasu a tipická kolébavá "medvědí chůze" mimochodem. Tělo kratší, kompaktní, s hlubokým hrudníkem. Kohoutek níže než zád.
Zbarvení: Hlava, krk, hrudní končetiny a spodní strana břicha bílé, zbytek šedá , modrá nebo tak zvaný grizzly.
Velikost: Pes cca 61 cm fena cca 56 cm v kohoutku.
 
Charakteristika: Přátelský, milí, nekonfliktní pes. Rád si hraje, rychle chápe. Jeho výchova není nad vzdory k potřebným prostorům náročná.
 
Zvláštní nároky: I když má bobtail přijemnou, bezproblémovou povahu, jeho držení nelze doporučit každému. Jeho bohatá srst má sklony k plstnatění a je mimořádně náročná na údržbu. Coby pastevecké plemeno vyžaduje bobtail dostatek pohybu. Bobtail se nedoporučuje pro držení v městském bytě.
 
Užití: Dříve ovčácký, dnes atraktivní společenský a výstavní pes.
 
Výskyt: I když už doba největší modnosti tohoto plemene pominula, stále patří k oblíbeným. Můžeme čekat že na výstavách se s ním často setkáme.
 
Možné změny: Polský ovčák nížiný je výrazně menší, drobnější border kolie má ještě navíc dlouhý ocas. Taky jihoruský pastevecký pes má poměrně dlouhý ocas.
 
https://www.dogfacts.org/bobtail-dog-picture.jpghttps://nd02.blog.cz/747/268/6985688459_56950404_o2.jpg

 

 Charakteristika border kolie

Border kolie je bez nejmenší pochyby velmi inteligentní pes. Byla dokonce vyhodnocena jako nejinteligentnější plemeno. Kromě své intelience také vyniká svou hbitostí a rychlostí. Na vysoké úrovni jsou též její strategické schopnosti které toto plemeno získalo ze svého původního využití-tedy z ovčáctví  a pastevectví. Díky těmto vlastnostem je border kolie ideální plemeno například pro agility či dogdacing. Poslušnosti se učí rychle. Proto je to dobrý pes pro začátečníky i pokročilé. Ač je tato rasa ne-příliš náročná na výcvik, na pohyb patří k nejnáročnějším. Pokud  jí nemůžte poskytnout  dostatek pohybu, není to pes pro vás.
 
 

Rady před pořízením

1) Border kolie je původem ovčácký pes, každodeně musí mít stálý přísun pohybu. Pokud ji chováte celé dny zavřenou v městském bytě, můžete se bát o všechny věci které byli před pořízením v celku a zníčíte tak dokonale život. Proto se doporučuje pouze pro lidi kteří mají rozsáhlé pozemky nebo jsou schopni každodeních dlouhých procházek. K pohybu je nutný stálý kontakt s člověkem a dobrá socializace psa.
2) Toto plemeno se také vyznačuje svou hyperaktiovností. Pokud je celý den na tom stejném místě a procházky jsou stále ve stejném prostředí, stratí o ně border kolie zájem. Pro takového psa je nutné prostředí střídat a je vhodný také například  Dogtreking.
3) Pouhý pohyb a kontakt této rase nestačí. Vyžaduje silnější pouto mezi jí a majitelem, svtrzené například nějakým zábavným sportem pro oba členy dvojky.
 
https://nd.blog.cz/g/ghotiaostatni.blog.cz/obrazky/28925640.jpghttps://bazar.ooo.cz/photos/BB5553AF8549.39682.jpg