Anatomie psa

Potní žlázy

Pes narozdíl od člověka není obdařen tolika možnostmi vylučování potu. Proto u nich v horkých létech hrozí často přehřátí a to zvláště u více šlechtěných  plemen. Problém vzniká právě v potních žlázách, nebot´ ty psí se nachází prakticky pouze na ušních boltcích. Po těle jsou samozžejmě také umístěny, není jich však moc a svou funkci neplní příliš silně. Proto si pes pomáhá prudkými výdechy a nádechy s otevřenou tlamou. Tento úkaz se dá vidět celkem běžně. Tato zbran je pro psy velmi důležitá. I tak však musí mít vždy po ruce misku s vlažnou vodou, což už je povinost každého chovatele.
 
https://najpes09.topky.sk/images/data/0003/5050/pes105.JPG

Smyslová ústrojí

Sluch

Ve srovnání s člověkem má pes sluch 12x až 14x lepší. Pokud my slyšíme průměrně silný  lidský hlas na 30m, pes může takový hlas znějící 350 metrů opodále zaslechnout. Někteří lovečtí psi promě čichu se orientují i sluchem. Pro přežití zvířat v přírodě je dobrý sluch potřebný aby kromě ucítění pregátora i zaslechla-tato schopnost sloučená s bdělostí je předpokladem hlídacích psů. Skladba ucha u psa je stejná jako u člověka tedy: Ušní boltec, ušní bubínek, zvukovod, středí ucho zkládající ze z kladívka třmínku a kovadlinky a vnitřní ucho v kterém je uloženo také ústrojí vnímání polohy, rovnováhy a orientace pohybu. Tvar ušního boltce je rozdílný u různých plemen, některá plemena mají boltec vztyčený, některá uplně zklopený. Jedna z variant ušního boltce psa se nazývá plátek růže. Takovýchto variant se samozřejmě více.Pokud pes zachytí signál, můžeme si všimnout jemného cukání ucha a následovného soustředění když pes naslouchá zda-li uslyší další zvuky. Neznámí zvuk může ze všech smyslových vnímání nejvíce nabudit ve psu strach a nejistotu.
 
pejsek (aghán)
 

Zrak

 
Zrak psa je srovnatelným s tím našim. Pes, rozeznává méně barev než člověk. Ústrojím zraku jsou u psa oči-stejně jako u člověka. Složení oka je stejné u obou tedy oko je umístěno v očním důlku, převážnou část tvoří bělmo, na středu se potom nachází duhovka, která je povětšinou hnědé či černé barvy, u některý plemen modré a někdy, ale velmi zřídka zelené. Ve středu duhovky se nachází zornice, za nimi jsou ukryté čočky.  Hlavní částí je oční nerv, jeho poškozením je pes nenávratně zbaven zraku. Na okraji celého oka se nachází rohovka. 
Zorné pole se liší u plemen krátkonosích, dlouhonosích a středonosích. Krátkonosá plemena mají zorné pole o něco větší něž člověk, něco přes polovinu ale vidí nezaostřeněně a menší část mohou zaostřovat. Dlouhonosá plemena, mají zorné pole někdy široké i jako kůn, který ho má mimořádně velké, ovšem část kterou mohou zaostřit je velmi malá a úzka. Středonosá plemena mají zorné pole velké mezi těmito dvěmi variantami. Závislost na nose je daná rozpoložením očí které se řídí pravidlem čím delší nos, tím více oči na stranách hlavy.Zrak se řadí až na 3 místo v žebříčku psích smyslů.
 
okook.jpg