Výcvík psů

Zvykání na vodítko

Zvykání na vodítko je nezbytná věc kterou je třeba praktikovat již od štěnátka. Pes se učí, že nemá vždy na procházce možnost volného pohybu a že se musí držet svého páníčka. Štěnata mají často tendenci vodítko kousat, nebo si sundávat obojek přes hlavu. Nejprve bychom měli štěně vodit na volném vodítku. Pro menší plemena se hodí i vodítko s vysouváním. Pro větší plemena a zvláště pro jedince kteří se teprve učí chodit na vodítku není vhodné. Pokud budeme později chtít našeho pejska vodit bez vodítka u nohy, když je na vodítko zvyklí a nevadímu, můžeme ho postupně zkracovat a učit ho že musí chodít u naší nohy. Nesmí se loudat ani odbíhat.
U již dospělích psů je zvykání na vodítko těžší. Zatímco štěnata si zvykají třeba jen 1 týden-měsíc, dospělý psi si většinou zvykají razantně délé. Při chození bez vodítka jde také o bezpodmínečnou důvěru mezi psem a jeho chovatelem.
 
Chůze u nohy
 

Pravidelné procházky a pohyb

Pohyb a pravidelné procházky-to jsou věci kterým se př pořízení psa nelze vyhnout. Pes je tvorem který potřebuje velké množství pohybu-minimum se samozřejmě liší od plemene k plemeni ale pohyb potěbují všichni psi.
Majitel by ho měl psu poskytovat v podobě procházek. Ty by měly být každodenní nebo alspon 1x za dva dny. Délku procházky zvolíme podle plemene a stáří psa. Pes by ale měl být stále v pohybu. Za druhé poskytněme psu pohyb při hře, pes by se měl vyběhat libovolnou rychlostí-hra pohyb doplnuje aby byl záživnější. 
Podle množství pohybu které psu poskytujeme také hodnotíme a uzpůsobujeme dávky potravy. Pokud o něj pes přestane mít zájem, je už unavený a nejspíš by si rád odpočinul.
Pes je velmi časově náročný kamarád. Pohyb je pro něj nutností. Z pohybových nedostatků se často psi stávají obézními. Proto pohyb a pravidelné procházky péči nezanedbávajte.
 
Samolepka na notebook - Běžící pes